Dlaczego nie mogę pić i jeść przed operacją?
Przedostanie się treści z żołądka do płuc może skutkować groźnymi powikłaniami, takimi jak zakażenie i problemy z oddychaniem. Znieczulenie ogólne wiąże się z zahamowaniem odruchów obronnych, które zapobiegają takim sytuacjom w normalnych warunkach.
Aby zabieg był bezpieczny, konieczne jest powstrzymanie się od jedzenia przynajmniej przez 6 godzin. Klarowne płyny, takie jak woda, herbata, czy specjalny przedoperacyjny napój węglowodanowy, można przyjąć najpóźniej na 2 godziny przed zabiegiem.
Bycie na czczo jest wymagane również przed zabiegiem w znieczuleniu regionalnym. Gdyby znieczulenie regionalne okazało się niewystarczające, lekarz podejmie decyzję o zastosowaniu znieczulenia ogólnego.
Czy mogę mieć alergię na leki podawane podczas znieczulenia?
Podobnie jak w przypadku innych leków, leki stosowane podczas znieczulenia mogą wywołać reakcję nadwrażliwości. Anafilaksja to rzadka, ale poważna i gwałtowna reakcja alergiczna. Jeśli wystąpi, personel jest w stanie szybko zareagować i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Aby zminimalizować ryzyko anafilaksji, podczas konsultacji anestezjologicznej lekarz zapyta Cię, czy doświadczyłeś/aś reakcji alergicznej na leki w przeszłości, na przykład podczas wizyt u stomatologa.
Czy podczas zabiegu będę spać?
Podczas zabiegu w znieczuleniu ogólnym będziesz głęboko spać. W trakcie znieczulenia regionalnego, możesz być przytomny/a, ale ze względu na komfort często stosuje się sedację, czyli podaje się leki uspokajające, które wywołują płytki sen.
Głębokość snu wpływa na zachowanie oddechu własnego pacjenta. W trakcie znieczulenia regionalnego pacjent oddycha samodzielnie. Podczas znieczulenia ogólnego pacjent wymaga dodatkowego wsparcia oddechowego, co wiąże się z wprowadzeniem do dróg oddechowych rurki intubacyjnej lub maski krtaniowej.
Co będzie się ze mną działo po zabiegu?
Podczas pobytu na sali wybudzeń lub sali pooperacyjnej będziesz stopniowo dochodzić do siebie. Personel będzie monitorował Twoje funkcje życiowe i dbał o Twój komfort. Warto zgłaszać wszelkie dolegliwości, które mogą wystąpić, takie jak:
- Ból
- Nudności
- Problemy z oddychaniem
- Problemy z oddawaniem moczu.
Po kilku godzinach, gdy Twój stan zdrowia na to pozwoli, wrócisz na oddział macierzysty.
Kiedy będę mógł/mogła jeść i pić?
Zwykle po kilku godzinach od operacji można przyjąć klarowne płyny, a jeśli będą dobrze tolerowane — pierwszy lekki posiłek. Personel poinformuje Cię, kiedy będziesz mógł/mogła jeść i pić, postępowanie może nieco różnić się w konkretnych typach zabiegów.
Kiedy będę mógł/mogła zobaczyć bliskich?
Odwiedziny bliskich są możliwe po powrocie na oddział macierzysty, w godzinach i na zasadach ustalonych na danym oddziale.
Czy będzie mnie bolało po operacji?
Ból nie musi być nieodłącznym elementem okresu okołooperacyjnego. Właściwa kontrola bólu umożliwia wczesne rozpoczęcie rehabilitacji i szybszy powrót do normalnego funkcjonowania.
Dostępne są różne metody leczenia bólu pooperacyjnego, w tym:
- Nieopioidowe leki przeciwbólowe (paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne)
- Opioidowe leki przeciwbólowe (na przykład morfina)
- Leki, które wzmacniają działanie przeciwbólowe innych leków (tak zwane koanalgetyki)
- Znieczulenia regionalne (znieczulenie zewnątrzoponowe, podpajęczynówkowe, blokady obwodowe)
- Znieczulenie miejscowe (na przykład lek znieczulający podany w okolicę rany pooperacyjnej).
Podczas pobytu na oddziale leczenie przeciwbólowe zostanie dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Istotna jest dobra komunikacja z personelem medycznym.
Po powrocie do domu warto pamiętać o kilku zasadach leczenia bólu:
- Leki należy przyjmować w regularnych odstępach czasu, w zaleconych dawkach (nie powinno się czekać na wystąpienie bólu). Jeśli pomimo regularnego przyjmowania leków, ból się pojawia — należy przyjąć, zgodnie z zaleceniami lekarza, dodatkowy lek przeciwbólowy.
- Nie należy przekraczać maksymalnych dobowych dawek dla danego leku. Wiąże się to z ryzykiem wystąpienia poważnych działań niepożądanych.
- Jeśli leczenie przeciwbólowe nie jest wystarczające, skonsultuj się z lekarzem.
Broszura o znieczuleniach do zabiegów operacyjnych w formacie PDF jest dostępna tutaj.
Materiał powstał w ramach projektu realizowanego przez Centrum Monitorowania Jakości