fbpx Skip to main content

COVID-19: Niezbędnik Pacjenta

Jak przygotować się do pobytu na oddziale covidowym? Co warto wiedzieć o rehabilitacji po COVID-19?

SPIS TREŚCI

 1. Co warto zabrać ze sobą do szpitala?
 2. Jak mogę skontaktować się z osobą bliską, która przebywa w szpitalu z powodu COVID-19?
 3. Jak poradzić sobie ze stresem i niepokojem, którego doświadczam?
 4. Byłem w szpitalu z powodu COVID-19 – co dalej?
 5. Jak wygląda rehabilitacja po pobycie na oddziale intensywnej terapii?
 6. Gdzie mogę znaleźć rzetelne informacje o COVID-19?

Co warto zabrać ze sobą do szpitala?

Ze względów epidemiologicznych odwiedziny bliskich osób mogą nie być możliwe na oddziałach, na których leczeni są pacjenci chorzy na COVID-19, warto więc dobrze przygotować się do pobytu w szpitalu. Poniżej zamieściliśmy kilka wskazówek.

 1. Zabierz ze sobą ważny dokument tożsamości, dokumentację medyczną z wcześniejszych pobytów w szpitalach, zwłaszcza z ostatniej hospitalizacji oraz Certyfikat COVID.
 2. Jeśli leczysz się przewlekle, wypisz na kartce nazwy wszystkich leków wraz z dawkami i porą ich przyjmowania.
 3. Zapakuj swoje rzeczy do torby opisanej imieniem i nazwiskiem.
 4. Zabierz ze sobą przyjmowane leki w oryginalnych opakowaniach, szczególnie wysokospecjalistyczne, które mogą nie być dostępne na oddziale.
 5. Jeżeli korzystasz z aparatu słuchowego lub okularów, warto o nich pamiętać.
 6. Zabierz ze sobą telefon z ładowarką lub inne urządzenie elektroniczne umożliwiające kontakt z rodziną i bliskimi.
 7. Spakuj podstawowe przybory toaletowe: szczoteczkę, pastę do zębów, szampon, mydło, grzebień, maszynkę do golenia, ręcznik, chusteczki higieniczne oraz chusteczki nawilżające. Weź kilka kompletów ubrań: piżamę, szlafrok lub dres (najlepsza będzie swobodna odzież, którą łatwo zdjąć – podczas pobytu w szpitalu pacjenci są często badani), a także bieliznę, skarpetki, klapki pod prysznic.
 8. Możesz zabrać kilka butelek wody do picia oraz przekąski o długiej przydatności
  do spożycia. Nie musisz mieć własnych naczyń, w czasie epidemii COVID-19 szpitale używają jednorazowych sztućców, talerzy oraz kubków.
 9. Spakuj rzeczy, które umilą Ci czas spędzony na oddziale. Możesz korzystać z telefonu, laptopa, innych urządzeń elektronicznych, a także czytać książki, gazety. Warto pamiętać o słuchawkach.
 10. Możesz zabrać ze sobą drobne pieniądze. Biżuterię i inne wartościowe rzeczy zostaw w domu.

Jeśli jesteś bliskim chorego będziesz mógł przekazać rzeczy w sposób bezkontaktowy – dopytaj o to personel medyczny, każdy oddział może mieć inne zasady.
Po wypisie ze szpitala wszystkie przedmioty, które miałeś ze sobą na oddziale dokładnie zdezynfekuj, a ubrania wypierz w pralce.

Jak mogę skontaktować się z osobą bliską, która przebywa w szpitalu z powodu COVID-19?

Z pacjentami na tzw. oddziałach covidowych bezpośredni kontakt często nie jest możliwy. W tej sytuacji rozwiązaniem może być kontakt telefoniczny lub za pomocą Internetu. Warto pamiętać o zabraniu ze sobą urządzeń elektronicznych np.: tabletu lub laptopa. Niektóre szpitale zapewniają usługę dostępu do wi-fi, ale nie jest to powszechne. Dobrze jest wcześniej zadbać o podłączenie do Internetu mobilnego.

Jeżeli jesteś osobą upoważnioną przez pacjenta do otrzymywania informacji na temat jego stanu zdrowia, poproś o numer telefonu do dyżurki lekarskiej, aby móc skontaktować się bezpośrednio z lekarzem. Dopytaj, w jaki sposób personel kontaktuje się z rodziną chorego. Na niektórych oddziałach wyznaczone są określone godziny, w których wykonywane są telefony.

Jak poradzić sobie ze stresem i niepokojem, którego doświadczam?

Pobyt w szpitalu to stresujący czas dla pacjentów oraz ich rodzin. To normalne, że odczuwasz zmęczenie i frustrację związaną z brakiem możliwości wykonywania zwykłych aktywności. Ważne, żeby dbać o siebie w tym czasie. Staraj się spędzać czas robiąc rzeczy, które lubisz i które są możliwe do zrealizowania w szpitalu np.: czytaj książki albo oglądaj filmy. Pozostawaj w kontakcie ze swoimi bliskimi, ich wsparcie może być bardzo cenne. Jeżeli tego potrzebujesz, zapytaj personel medyczny o możliwość zorganizowania rozmowy z psychologiem lub przewodnikiem duchowym.

Byłem w szpitalu z powodu COVID-19 – co dalej?

Lekarze ciągle uczą się o długotrwałych skutkach zakażenia SARS-CoV-2. U większości osób objawy ustępują w przeciągu kilku tygodni, ale nie u wszystkich. Część pacjentów doświadcza różnych problemów zdrowotnych występujących po przechorowaniu COVID-19 (stanów post-COVID-19).

Najczęściej dotyczy to objawów takich jak:
1. zmęczenie
2. spadek tolerancji wysiłku
3. trudności w oddychaniu
4. ból w klatce piersiowej
5. kaszel
6. wypadanie włosów.

Możliwe jest utrzymywanie się zaburzeń węchu i smaku, bólu głowy, bólów mięśni i stawów, ale także innych dolegliwości. Pacjenci doświadczają, również, problemów natury psychologicznej. Niektórzy skarżą się na obniżoną zdolność do koncentracji, problemy
ze snem, lęk czy depresję.

W szpitalu otrzymasz zalecenia dostosowane do Twoich potrzeb. Dla pacjentów z utrzymującymi się po przebyciu COVID-19 objawami takimi jak duszność czy osłabienie, Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) przygotował kompleksowy program rehabilitacji.
W kraju jest dostępnych ponad sto placówek, które pomagają pacjentom odzyskać siły i wrócić do codziennych aktywności. Jeśli wystąpią u Ciebie wskazania do rehabilitacji, personel medyczny poinformuje Cię, gdzie i w jaki sposób możesz z niej skorzystać. Niezbędne skierowanie wystawi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, czyli każdy lekarz realizujący świadczenia w ramach NFZ.

Powrót do funkcjonowania sprzed choroby może zająć trochę czasu. Dbaj o siebie, dobrze się odżywiaj i staraj się wysypiać. Warto stopniowo wracać do aktywności fizycznej. Jeżeli po pobycie w szpitalu odczuwasz dyskomfort psychiczny, lęk lub depresję, powiedz o tym swojemu lekarzowi lub skorzystaj z pomocy psychologa lub psychiatry. Masz za sobą trudne doświadczenie, nie bój się prosić o pomoc.

Jak wygląda rehabilitacja po pobycie na oddziale intensywnej terapii?

Powrót do życia po pobycie na oddziale intensywnej terapii bywa trudny. Wielu pacjentów doświadcza różnych problemów fizycznych, psychicznych i poznawczych, które nazywane są zespołem zaburzeń po intensywnej terapii (PICS, ang. Post Intensive Care Syndrome). Dotyczy to także pacjentów, którzy przebywali na oddziale intensywnej terapii z powodu COVID-19. Chorzy doświadczają znacznego osłabienia związanego z zanikiem mięśni. Zwykłe, codzienne czynności mogą być dla nich dużym wyzwaniem. Rehabilitacja ma na celu między innymi: poprawę wydolności oddechowej, siły mięśniowej i sprawności fizycznej. Potrzeba tygodni, a czasami nawet miesięcy, aby zauważyć poprawę, ale konsekwentne wykonywanie ćwiczeń daje szansę na powrót do formy sprzed choroby. Pacjenci skarżą się także na problemy z pamięcią i koncentracją, którym może towarzyszyć lęk i depresja. W mierzeniu się z tymi trudnymi doświadczeniami pomocna może być rozmowa z psychologiem lub psychiatrą.

Gdzie mogę znaleźć rzetelne informacje o COVID-19?

https://www.gov.pl/web/koronawirus – oficjalna strona polskiego Ministerstwa Zdrowia z informacjami i aktualnymi zaleceniami dotyczącymi COVID-19

https://basiw.mz.gov.pl/index.html#/visualization?id=3761 – oficjalne statystyki zakażeń i zgonów z powodu COVID-19 w Polsce z uwzględnieniem zaszczepienia przeciw COVID-19

https://www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19 – oficjalny raport szczepień przeciw COVID-19 w Polsce

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019 – strona internetowa Światowej Organizacji Zdrowia poświęcona pandemii COVID-19 (język angielski)

https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19 – strona internetowa Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, poświęcona pandemii COVID-19 (język angielski)

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/index.html – strona internetowa amerykańskiej rządowej agencji Centre for Disease Control and Prevention (CDC), poświęcona profilaktyce i zaleceniom dotyczącym COVID-19 (język angielski)

https://www.uptodate.com/contents/covid-19-overview-the-basics?search=covid-19&topicRef=128323&source=see_link – strona internetowa UpToDate, stanowiąca zasób najnowszych informacji związanych z COVID-19 (język angielski)


Przejdź do treści